Literární rezidence

strážníka Kmoníčka v Litomyšli

Od roku 2023 se město Litomyšl připojilo k dalším českým městům, která se rozhodla podporovat současnou literaturu.

Město Litomyšl je známé především jako město hudby a architektury. Důležitou roli zde však tradičně zaujímá rovněž literatura. Své celoživotní dílo zde uzavřela spisovatelka Božena Němcová, svoji kuchařku zde sepsala Magdalena Dobromila Rettigová a děj knihy Filosofská historie do Litomyšle zasadil také spisovatel Alois Jirásek. Literární rezidence strážníka Kmoníčka na tuto bohatou literární tradici navazuje – mj. také tím, že si její pořadatelé pro název rezidence vypůjčili jednu z Jiráskových postav. Postarší městský strážník Kmoníček byl skutečnou historickou postavou a objevuje se ve Filosofské historii. Většinou někde posedává a podřimuje a jeho čas plyne v poklidném tempu.

Rezidenční pobyt v Litomyšli zve do města autorky a autory detektivní literatury, aby zde měsíc pracovali na svých nových dílech. Detektivní žánr není nikterak omezen – rezidence je otevřena autorům „regionálních“ či drsnějších severskou literaturou inspirovaných detektivek stejně jako autorům klasických whodonitek, thrillerů či povídek s detektivní zápletkou. Rezidence je určena rovněž autorkám a autorům, kteří ve svých projektech rozplétají přítomné i minulé příběhy, záhady a tajemství.

Žánr detektivní literatury byl zvolen proto, aby se zdejší rezidence odlišila od podobných projektů v jiných českých městech, ale také s ohledem na popularitu místního projektu Litomyšlská Kriminacht, který je malým festivalem současné české detektivní literatury.

Podmínky rezidence

Literární rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na Zámeckém návrší a měsíční stipendium ve výši 1000 EUR. Kromě toho bude autorkám či autorům umožněn vstup zdarma do místních kulturních institucí. Podmínkou získání rezidenčního pobytu je realizace krátké povídky pro Litomyšl a autorské čtení v městské knihovně.

Aktuality

V roce 2024 přijede do Litomyšle na literární rezidenci spisovatel Michal Sýkora

V pondělí 30. října 2023 se v Městské galerii Litomyšli sešla již podruhé výběrová komise, aby vybrala v pořadí již druhého účastníka Literární rezidence strážníka Kmoníčka. Komise ve složení Markéta Pilátová (spisovatelka a publicistka, rezidentka 2023), Iva Pekníková (ředitelka, Městská knihovna Litomyšl), Michaela Severová (vedoucí Odb. kultury a cestovního ruchu, město Litomyšl), Daniel Brýdl (starosta,…

M_Sykora

Rezident 2024

Michal Sýkora

Michal Sýkora je spisovatel a vysokoškolský učitel. Debutoval v roce 2012 románem Případ pro exorcistu, jenž zahájil úspěšnou detektivní sérii s komisařkou Výrovou a na který navázaly další knihy: Modré stíny, Ještě není konec, Pět mrtvých psů a Nejhorší obavy. Sýkorovy romány se staly předlohou cyklu televizních minisérií Detektivové od Nejsvětější Trojice (2015—2019), které vzbudily velký divácký ohlas. Kromě románů napsal Michal Sýkora spolu s Petrem Jarchovským pro Českou televizi scénáře k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí (2022). Michal Sýkora je také autorem několika literárněvědných publikací, mimo jiné monografií o Vladimiru Nabokovovi (2002, 2004) a Philipu Rothovi (2019).

V roce 2023 byla Literární rezidence strážníka Kmoníčka v Litomyšli udělena spisovatelce Markété Pilátové.

Kontakt pro další informace

Ing. Iva Pekníková
Městská knihovna Litomyšl
peknikova@knihovna.litomysl.cz
T: +420 603 140 109

Mgr. Martina Zuzaňáková
Městská galerie Litomyšl
zuzanakova@galerie.litomysl.cz
T: +420 602 332 354

Projekt literární rezidence připravuje město Litomyšl, Městská knihovna Litomyšl a Městská galerie Litomyšl.