Literární rezidence

strážníka Kmoníčka v Litomyšli

Od roku 2023 se město Litomyšl připojuje k dalším českým městům, která se rozhodla podporovat současnou literaturu. Nová Literární rezidence strážníka Kmoníčka se zaměřuje na žánr detektivní literatury.

Město Litomyšl je známé především jako město hudby a architektury. Důležitou roli zde však tradičně zaujímá rovněž literatura. Své celoživotní dílo zde uzavřela spisovatelka Božena Němcová, svoji kuchařku zde sepsala Magdalena Dobromila Rettigová a děj knihy Filosofská historie do Litomyšle zasadil také spisovatel Alois Jirásek. Nový rezidenční pobyt pro autorky a autory na tuto bohatou literární tradici navazuje – mj. také tím, že si jeho pořadatelé pro název rezidence vypůjčili jednu z Jiráskových postav. Postarší městský strážník Kmoníček byl skutečnou historickou postavou a objevuje se ve Filosofské historii. Většinou někde posedává a podřimuje a jeho čas plyne v poklidném tempu.

Rezidenční pobyt v Litomyšli, který je po strážníkovi Kmoníčkovi pojmenovaný, zve do města autorky a autory, aby zde měsíc pracovali na svých nových dílech. Žánr detektivní literatury byl zvolen proto, aby se zdejší rezidence odlišila od podobných projektů v jiných českých městech, ale také s ohledem na popularitu místního projektu Litomyšlská Kriminacht, který je sérií moderovaných autorských čtení ze současné české detektivní literatury.

Podmínky rezidence

Literární rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na Zámeckém návrší a měsíční stipendium ve výši 1000 EUR. Kromě toho bude autorkám či autorům umožněn vstup zdarma do místních kulturních institucí. Podmínkou získání rezidenčního pobytu je realizace krátké povídky pro Litomyšl a autorské čtení v městské knihovně.

Aktuality

Aktuální rezidentka: Markéta Pilátová

První účastnicí literární rezidence se stala známá česká spisovatelka Markéta Pilátová, která bude v Litomyšli po celý únor pracovat na svém prvním románu s prvky krimi. Spisovatelka, překladatelka a novinářka M. Pilátová pochází z Kroměříže. Vystudovala romanistiku a historii na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde pak působila jako odborná asistentka. Je autorkou knih pro děti (Papírový Pepíno, Bába Bedla, Kiko a tulipán, aj.) i pro dospělé (Žluté oči vedou domů, Má nejmilejší kniha, Baťa v džungli, Senzibil, aj.), kratších povídkových útvarů a rozhlasových her.

Za své knihy byla několikrát nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého.

Kontakt pro další informace

Ing. Iva Pekníková
Městská knihovna Litomyšl
peknikova@knihovna.litomysl.cz
T: +420 603 140 109

Mgr. Martina Zuzaňáková
Městská galerie Litomyšl
zuzanakova@galerie.litomysl.cz
T: +420 602 332 354

Projekt literární rezidence připravuje město Litomyšl, Městská knihovna Litomyšl a Městská galerie Litomyšl.