Literární rezidence

strážníka Kmoníčka v Litomyšli

Od roku 2023 se město Litomyšl připojilo k dalším českým městům, která se rozhodla podporovat současnou literaturu.

Město Litomyšl je známé především jako město hudby a architektury. Důležitou roli zde však tradičně zaujímá rovněž literatura. Své celoživotní dílo zde uzavřela spisovatelka Božena Němcová, svoji kuchařku zde sepsala Magdalena Dobromila Rettigová a děj knihy Filosofská historie do Litomyšle zasadil také spisovatel Alois Jirásek. Literární rezidence strážníka Kmoníčka na tuto bohatou literární tradici navazuje – mj. také tím, že si její pořadatelé pro název rezidence vypůjčili jednu z Jiráskových postav. Postarší městský strážník Kmoníček byl skutečnou historickou postavou a objevuje se ve Filosofské historii. Většinou někde posedává a podřimuje a jeho čas plyne v poklidném tempu.

Rezidenční pobyt v Litomyšli zve do města autorky a autory detektivní literatury, aby zde měsíc pracovali na svých nových dílech. Detektivní žánr není nikterak omezen – rezidence je otevřena autorům „regionálních“ či drsnějších severskou literaturou inspirovaných detektivek stejně jako autorům klasických whodonitek, thrillerů či povídek s detektivní zápletkou. Rezidence je určena rovněž autorkám a autorům, kteří ve svých projektech rozplétají přítomné i minulé příběhy, záhady a tajemství.

Žánr detektivní literatury byl zvolen proto, aby se zdejší rezidence odlišila od podobných projektů v jiných českých městech, ale také s ohledem na popularitu místního projektu Litomyšlská Kriminacht, který je malým festivalem současné české detektivní literatury.

Podmínky rezidence

Literární rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na Zámeckém návrší a měsíční stipendium ve výši 1000 EUR. Kromě toho bude autorkám či autorům umožněn vstup zdarma do místních kulturních institucí. Podmínkou získání rezidenčního pobytu je realizace krátké povídky pro Litomyšl a autorské čtení v městské knihovně.

Aktuality

PŘIHLÁŠKY NA REZIDENCI 2024 DO 8. 10. 2023

Město Litomyšl vypisuje na rok 2024 měsíční rezidenční pobyt pro autorky a autory detektivní literatury. Detektivní žánr není nikterak omezen – rezidence je otevřena autorům „regionálních“ či drsnějších severskou literaturou inspirovaných detektivek stejně jako autorům klasických whodonitek, thrillerů či povídek s detektivní zápletkou. Rezidence je určena rovněž autorkám a autorům, kteří ve svých projektech rozplétají přítomné…

Více

Rezidentka 2023

Markéta Pilátová

 

První účastnicí literární rezidence se stala známá česká spisovatelka Markéta Pilátová, která v Litomyšli po celý únor pracovala na svém prvním románu s prvky krimi. Spisovatelka, překladatelka a novinářka M. Pilátová pochází z Kroměříže. Vystudovala romanistiku a historii na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde pak působila jako odborná asistentka. Je autorkou knih pro děti (Papírový Pepíno, Bába Bedla, Kiko a tulipán, aj.) i pro dospělé (Žluté oči vedou domů, Má nejmilejší kniha, Baťa v džungli, Senzibil, aj.), kratších povídkových útvarů a rozhlasových her.

Za své knihy byla několikrát nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého.

 Spisovatelka Markéta Pilátová o svém pobytu v Litomyšli

 

 

 

Kontakt pro další informace

Ing. Iva Pekníková
Městská knihovna Litomyšl
peknikova@knihovna.litomysl.cz
T: +420 603 140 109

Mgr. Martina Zuzaňáková
Městská galerie Litomyšl
zuzanakova@galerie.litomysl.cz
T: +420 602 332 354

Projekt literární rezidence připravuje město Litomyšl, Městská knihovna Litomyšl a Městská galerie Litomyšl.